Apartament a mieszkanie - nie dajmy się zwieźć deweloperom


Apartament a mieszkanie - czym różnią się od siebie te dwie nazwy? Ten pierwszy często kojarzy nam się jako lokal w luksusowej dzielnicy dużego miasta. Mieszkanie nietrudno nam sobie wyobrazić, żyjemy w nich my, nasza rodzina, nasi znajomi. Kiedy nieruchomość można nazwać apartamentem, a kiedy mamy do czynienia ze zwykłym mieszkaniem?

Apartamentowiec to zespół budynków o wysokim standardzie lokali i innych powierzchni dla wszystkich jego lokatorów. Wykonany jest z materiałów o najwyższej jakości m in. kamieni naturalnych czy stali nierdzewnej. Klimatyzacja, ogrzewanie podłogowe, tarasy – te elementy powinny znajdować się w każdym apartamencie. Mieszkańcy apartamentowca mają do dyspozycji  np. klub fitness z sauną, całodobową ochronę, a także parking podziemny. Na takie udogodnienia niekoniecznie mogą liczyć właściciele zwykłych mieszkań.

Apartamentem nie można nazwać lokum o maksymalnej powierzchni  50 m², to zwykłe mieszkanie. Apartament jest dużym i przestronnym lokalem, z co najmniej dwoma łazienkami, sypialniami, a także tarasem. Jego wielkość powinna być nie mniejsza niż 100 m².  Architektura budynku musi być spójna z całością, a jego cena urealniona. Każda osoba zainteresowana kupnem apartamentu powinna sama określić, jaką gotówkę jest w stanie na niego spożytkować. Zarówno zakup apartamentu, jak i zwykłego mieszkania musi być poprzedzony rekonesansem ofert.

Apartamenty są położone przede wszystkim w centrach miasta bądź na terenach, które są postrzegane jako bardzo atrakcyjne. Powodem tego jest urokliwe otoczenie miejsca, tereny rekreacyjne, unikalne walory widokowe. Przykładem apartamentowca o wyjątkowej lokalizacji jest wielokondygnacyjny budynek Sea Towers w Gdyni autorstwa trójmiejskiej firmy Invest Komfort. Ten nowoczesny apartamentowiec usytuowany jest w odległości kilkunastu metrów od brzegu Zatoki Gdańskiej oraz tuż obok centrum miasta.

Według słownika apartament jest wystawnym, przestronnym pomieszczeniem (XVI w.), w XIX wieku określenie używane w odniesieniu do luksusowego mieszkania lub zespołu pomieszczeń przeznaczonych dla potrzeb jednego użytkownika. Ta mało konkretna definicja sprawiła, iż niektórzy deweloperzy wykorzystują tę nazwą do mieszkań o podwyższonym standardzie. Nie dajmy się zatem oszukać słysząc prestiżową nazwę – apartament, dla bezpieczeństwa naszego i naszych pieniędzy lepiej być bardziej wnikliwym.