Negocjacje z deweloperem

Po długich poszukiwaniach idealne mieszkanie z rynku pierwotnego zostało namierzone. Teraz pora przejść do konkretów, czyli pieniędzy. Wynegocjowanie najlepszej dla nas ceny nie będzie najłatwiejszym zadaniem, co nie oznacza, że jest niemożliwe. Oto kilka wskazówek.

W trakcie negocjacji istotne są argumenty merytoryczne, ale również sposób ich przekazywania. Dzięki właściwej komunikacji dowiemy się, jakie są cele i motywacje drugiej strony, a wtedy na pewno łatwiej będzie przekonać partnera biznesowego do swoich racji. Mówiąc o sposobie przekazywania argumentów, mamy na myśli całkowity spokój i opanowanie. Nasze nerwy powinny być trzymane mocno na uwięzi, nieprzyjemne zachowanie w stosunku do rozmówcy tylko oddali nas od wygranych negocjacji.

Zanim przystąpimy do negocjacji starannie się do tego przygotujmy, tzn. poznajmy dokładnie inwestycję: cenę za metr kwadratowy w tej oraz w podobnych inwestycjach, ilość mieszkań już sprzedanych, dowiedzmy się czy jest własność gruntu. Następnie przeanalizujmy, które z brakujących elementów odgrywają dla nas istotną rolę. Na przykład położenie mieszkania względem stron świata jest dla nas niekorzystne, warto użyć tego argumentu podczas negocjacji. Jeśli możemy pochwalić się atutami (np. korzystną zdolnością kredytową) przed deweloperem, zróbmy to. Dobrze jest też zaprezentować podobną ofertę innego dewelopera, która może zmobilizować rozmówcę do obniżenia ceny. 
 
Dobrym treningiem przed właściwymi negocjacjami może być rozmowa z żoną/mężem, podczas której ułożymy sobie przykładowy scenariusz i ustalimy argumenty warte przytoczenia. W czym nam to pomoże? Przede wszystkim zwalczymy stres, który może pojawić się podczas negocjacji. 

Warto jest zaznaczyć, że to nie tylko od nas zależy wynik negocjacji z deweloperem. Ważne będą również takie kryteria jak popularność dewelopera, jakość inwestycji, czy zainteresowanie danym osiedlem. Przykładowo, trudno będzie negocjować cenę osiedla Brabank w Gdańsku, dewelopera Invest Komfort. Choć inwestycja nie jest jeszcze skończona, już teraz cieszy się ogromnym powodzeniem. 

Najlepiej jest, gdy wypracowane rozwiązanie okaże się być satysfakcjonujące dla obu stron. Wszystkim osobom, przed którymi jest proces wynegocjowania dobrej ceny za nieruchomość życzymy samych merytorycznych argumentów, które doprowadzą do zwycięstwa. Nawet jeśli nie planujemy kupna „M” w najbliższym czasie, warto jest przećwiczyć negocjacje. Może nam się to przydać nawet w najbardziej nieoczekiwanym momencie życia.