Ceny mieszkań od deweloperów ciągle w dół


Ceny mieszkań na rynku pierwotnym nadal spadają. Początek 2013 roku przyniósł obniżkę o średnio 5% w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku. Spadek cen mieszkań oferowanych na rynku pierwotnym odnotowano w większości dużych miast Polski. Były to spadki zarówno rok do roku, jak i miesiąc do miesiąca. 


W skali roku największy spadek miał miejsce na rynku mieszkaniowym w Gdańsku i Krakowie – wyniósł on ponad 10%. Za 1 m2 można tam było zapłacić nawet o 700 zł mniej niż w tym samym czasie rok wcześniej. Już nie tak spektakularne spadki zanotowano we Wrocławiu, Warszawie, Łodzi i Poznaniu. Tylko w Katowicach za 1 m2 trzeba było zapłacić więcej niż przed rokiem.

Jeśli natomiast porównywać krótki okres, czyli dwa ostatnie miesiące, to zmiany cen nie są już tak znaczące. Taniej niż na koniec minionego roku mieszkania w stanie deweloperskim można było nabyć w styczniu tego roku w Poznaniu (taniej średnio o 430 zł/m2), we Wrocławiu (80 zł), Krakowie (37 zł) i w Gdańsku (34 zł). Natomiast w miastach takich jak Katowice, Warszawa i Łódź ceny wzrosły odpowiednio o 2,1%, 0,3% i 0,22%. 

Obniżki różniły się między sobą także w zależności od metrażu mieszkania. Ceny małych mieszkań (do 38 m2) na rynku pierwotnym charakteryzują się dużą dynamiką zmian. W przypadku długiego okresu rok do roku niższe ceny zanotowano w Gdańsku (2200 zł/m2!), Krakowie (390 zł/m2), Wrocławiu (165 zł/m2) i Poznaniu (120 zł/m2). Natomiast w krótkim okresie spadki zostały odnotowane na rynkach w Poznaniu (o 540 zł/m2), Gdańsku (330 zł/m2), Wrocławiu (140 zł/m2) i Warszawie (43 zł/m2).

Jeśli chodzi o mieszkania średniej wielkości (38-60 m2) ceny w porównaniu do poprzedniego roku również spadły w większości miast. Największych obniżek doczekali się mieszkańcy Krakowa, Gdańska i Wrocławia, gdzie ceny spadły o ponad 7%. Nieco mniejsze obniżki odnotowano natomiast w Łodzi (4,3%), Poznaniu (1%) i Warszawie (0,5%). Co ciekawe w przypadku zmian miesięcznych w Łodzi i Warszawie za 1 m2 średniego mieszkania trzeba było zapłacić więcej. W pozostałych miastach ceny jednak spadły – w Poznaniu o 500 zł/m2, w Krakowie o 80 zł/m2, w Gdańsku o 70 zł/m2, we Wrocławiu o 40 zł/m2 i o ok. 10 zł/m2 w Katowicach. 

W przypadku mieszkań o dużych metrażach (60-90 m2) ich ceny rozkładają się podobnie jak w przypadku cen średnich mieszkań - obniżkę cen mieszkań na rynkach pierwotnych odnotowano w większości miast. 

Największe wrażenie wśród powyższych danych robi Gdańsk ze swoją obniżką o 2200 zł/m2 w porównaniu do poprzedniego roku. Warto może zatem rozejrzeć się uważnie na trójmiejskim rynku nieruchomości i zapoznać z ofertą deweloperów, np. Invest Komfort.