Przepis na szczęśliwe mieszkanie

W ostatnim czasie głośno komentowano wyniki badania Diagnoza Społeczna 2013 - Warunki i jakość życia Polaków. Przetoczyła się przez media dyskusja, czy Polacy są szczęśliwi i co czyni ich szczęśliwymi. Wiedza zawarta w tym raporcie okazuje się również pomocna w obszarze rozważań o wyborze mieszkania. Po pierwsze dlatego, że sytuacja mieszkaniowa bezpośrednio wpływa na poczucie osobistego szczęścia i spełniania. Po drugie dlatego, że z miejscem zamieszkania wiążą się inne aspekty związane z satysfakcją życiową, które ogólnie nazwać można zadowoleniem z własnego stylu życia.

Od momentu, kiedy człowiek zaczyna dorastać i samodzielnie planować swoją przyszłość myśli o własnym domu, czyli miejscu do życia, bez względu na preferencje co do typu budownictwa. Niestety nie każde miejsce do zamieszkania zabezpiecza więcej niż podstawowe potrzeby człowieka. Dla ponad połowy przebadanych szczęśliwych Polaków warunki mieszkaniowe są satysfakcjonujące. Pozostali godzą się na „zło konieczne”. Czy rzeczywiście powinni? Mieszkańcy Trójmiasta spędzają średnio 6 godzin tygodniowo na staniu w korkach. Czy stanie w korkach kosztuje? Oczywiście – paliwo i czas nie są za darmo. Szacuje się, że rocznie jest to 2500 zł, czyli w ciągu 30 lat tracimy aż 70 000 zł za wybór lokalizacji naszego M z daleka od centrum, od miejskiej infrastruktury. Niemierzalny pozostaje wpływ korków na relacje z przyjaciółmi i rodziną, bo na nie trzeba mieć czas. O ile zadowolenie z relacji rodzinnych deklaruje ponad 70% Polaków, o tyle tylko połowie udaje się prowadzić satysfakcjonujące życie towarzyskie. Według badań Home Brokera Polacy wolą nowe mieszkania od oferty z rynku wtórnego, obawiają się jednak, że najbardziej atrakcyjne lokalizacje to właśnie domena mieszkań używanych. Na szczęście nie dotyczy to Trójmiasta – tutaj przede wszystkim Invest Komfort swoją największą aktywność wykazuje w centralnych dzielnicach. Mieszkania wybudowane przez tę spółkę zlokalizowane są w śródmieściu Gdyni, Gdańsku i Sopocie.

Na dobrostan psychiczny wpływa aktywność fizyczna. Diagnoza Społeczna wskazuje znaczny wzrost poczucia szczęścia u osób uprawiających przynajmniej jedną aktywność. Trzy różne regularnie uprawiane aktywności fizyczne istotnie poprawiają samopoczucie psychiczne. Nie jest to zatem tylko moda. Wybór mieszkania poza śródmieściem może, chociaż nie musi oznaczać, że dookoła jest zielony teren do rekreacji – spacer, jazda na rowerze, bieganie. Jednak w niepogodę na siłownię najczęściej trzeba dojechać. A tymczasem wybierając mieszkanie w Invest Komfort uzyskujemy możliwość uprawiania sportu w dostępnych tylko dla mieszkańców kompleksach sportowych – gdzie w eleganckim otoczeniu można pozostawić swoje rzeczy w szatni, skorzystać z siłowni, zrelaksować się w saunie. W wielu z tych obiektów na mieszkańców czekają inne rozrywki jak stoły bilardowe. Na terenie swoich osiedli Invest Komfort buduje też boiska sportowe i korty tenisowe. Bezdyskusyjnie najbogatsze zaplecze mają sopocki Aquarius, a w Gdańsku Nadmorski Dwór i Wzgórze Focha.

Ciekawe jak wypadłyby wyniki Diagnozy Społecznej, gdyby przeprowadzić ją wyłącznie na mieszkańcach osiedli Invest Komfort?