Dbajmy nie tylko o swoje mieszkania


Posiadając nieruchomość w danym budynku mieszkalnym, jesteśmy również współwłaścicielami pewnej jego części oraz gruntu pod budynkiem. Niezależnie od tego czy mówimy tu o domku jednorodzinnym czy wielorodzinnym bloku mieszkalnym. Jeśli jesteśmy zatem współwłaścicielami, musimy dbać zarówno o swoje mieszkanie, jak i części wspólne, wchodzące w skład osiedla, między innymi klatkę schodową, piwnicę, plac zabaw, resztę otoczenia. 

Szczegółową informację, dotyczącą dbania o części wspólne możemy znaleźć w prawie budowlanym. Nasze obowiązki dzielą się w zależności od budynku, w którym mieszkamy. Jeśli jest to wielorodzinny budynek, co najmniej raz w roku musi być sprawdzana w nim instalacja gazowa i przewodów kominowych. Co więcej, przynajmniej raz na 5 lat powinna być kontrolowana między innymi instalacja elektryczna, grzewcza i piorunochronna. Druga zasada dotyczy również właścicieli budynków jednorodzinnych. 

W przypadku budynków wielorodzinnych o wyżej wymienione kwestie dbają najczęściej przedstawiciele wspólnoty. Lokatorzy mają obowiązek ponoszenia kosztów utrzymania własnego lokalu, elementów wspólnych, a także przestrzegania porządku. Posiadacze domów jednorodzinnych sami o wszystkim decydują. Więcej obowiązków jest również na ich głowie. Muszą pamiętać o tym, aby chodnik przed ich domem był pozbawiony liści i śniegu, a z dachu nie zwisały sople i nie spadały duże ilości śniegu. Jeśli nie będą tego pilnować, mogą narazić się na kary finansowe. 

Dużą dbałość  zarówno ze strony mieszkańców, jak i zarządu wspólnoty widać na osiedlach trójmiejskiego dewelopera Invest Komfort. Mimo upływu czasu części wspólne tych osiedli są niemalże nienaruszone. Zieleń, która podnosi estetykę otoczenia i komfort lokatorów zachwyca swoim wyglądem o każdej porze roku. Kwietniki, krzewy, bezpieczny plac zabaw dla najmłodszych - to wszystko czyni z osiedli przytulny i magiczny zakątek. 

Troska o osiedle i jego otoczenie powinna wypływać zarówno od właścicieli budynku i zarządzających, jak i nas samych, czyli lokatorów. Wszystko po to by w danym miejscu żyło się bezpieczniej, estetyczniej i bardziej komfortowo. I co ważne - przy jednoczesnej ekonomii wydatków.