Licytacja mieszkania ostatecznością

Jesteśmy właścicielem mieszkania spółdzielczego. Od dłuższego czasu nie jesteśmy w stanie płacić za eksploatację i utrzymanie naszej nieruchomości. Niezależnie od powodów takiego stanu rzeczy musimy zdawać sobie sprawę z tego, że podlegająca spółdzielnia mieszkaniowa ma możliwość zlicytowania mieszkania. Co daje im taką możliwość? Przeczytajcie w poście BIZNES KOMFORT. 

Pamiętajmy, że jeżeli długotrwale zalegamy z płatnością za mieszkanie, wspólnoty i spółdzielnie mogą oddać nasze cztery kąty za przysłowiowe parę groszy. Takie prawo daje im art. 16 ust. 1 Ustawy o własności lokali, w którym czytamy, że „jeżeli właściciel lokalu zalega długotrwale z zapłatą należnych od niego opłat lub wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu albo przez swoje niewłaściwe zachowanie czyni korzystanie z innych lokali lub nieruchomości wspólnej uciążliwym, wspólnota mieszkaniowa może w trybie procesu żądać sprzedaży lokalu w drodze licytacji na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji z nieruchomości”. Opłacanie mieszkania i budynku należy do obowiązków każdego mieszkańca nieruchomości, której podlega spółdzielnia mieszkaniowa. 

Licytacja mieszkania jest ostatecznością. Żeby tego było mało dłużnik zostaje obciążony również kosztami egzekucji, w skład których wchodzi między innymi opis, oszacowanie wartości nieruchomości, ewentualna reklama licytacji, czy opłata egzekucyjna.
Sprawdźcie, czy wszystkie wasze rachunki zostały już opłacone.